Новий цикл статей, присвячений основам самостійного надання медичної допомоги в домашніх умовах. Звертаємо вашу увагу, що інформація подана виключно в ознайомлювальних цілях.
Нерідко споживачі речовин стикаються з низкою дискомфортних переживань, пов’язаних із токсичним впливом того чи іншого наркотику на організм. Як правило, найчастіше страждає серцево-судинна система, порушення роботи якої дещо простіше помітити. Важливо розрізняти два терміни: відчуття серцебиття під яким розуміють суб’єктивне сприйняття серцевої діяльності, та тахікардію , що характеризується збільшенням частоти серцевих скорочень (ЧСС) від 90 ударів на хвилину. Іншими словами, перший означає те, як людина відчуває і відчуває свій ритм, а другий – як працює орган насправді.
Не заглиблюючись у тонкощі та підвиди описаних станів, важливо зазначити ключове – перш ніж намагатися знизити рівень свого пульсу, необхідно зрозуміти, чи дійсно він підвищений і чим може бути зумовлений. Фізіологічне збільшення рівня ЧСС не потребує будь-якого втручання і відоме майже всім: починаючи від психологічних переживань, закінчуючи інтенсивною спортивною діяльністю. Патологічні ж стани підлягають обов’язковому лікуванню під контролем фахівців, проте підвищення ЧСС на тлі вживання наркотичних речовин важко віднести до тієї чи іншої категорії, не обстежуючи пацієнта. Ще важче впоратися з цим станом без звернення до медичного персоналу, щоб уникнути проблем із законом. У такому разі доводиться надавати допомогу самостійно.
Класичним і відносно універсальним способом можна назвати спрямоване дихання або будь-яку суміжну техніку. Спершу необхідно зробити повільний і глибокий вдих, після чого затримати дихання на 3-5 секунд і також повільно видихнути, повторюючи процес кілька разів. Подібні практики вкрай поширені в сучасній культурі (підтримання усвідомленості, йога, східні вчення тощо), тому пошук варіанту, що підходить конкретній людині, – лише питання часу і зусиль.
Досить простим, на перший погляд, видається “ефект нирця”, що являє собою набір специфічних реакцій організму на вмивання обличчя, кистей і стоп холодною водою. Строго кажучи, у цього рефлексу є досить цікава патофізіологічна основа, і в контексті екстреної ситуації він дійсно може трохи допомогти. Кілька слів про складніші способи, перед застосуванням яких необхідно ознайомитися з правилами їх проведення. Один із них – проба Вальсальви, під час якої роблять глибокий вдих, затримують дихання (краще затиснути ніс руками) і напружують м’язи живота (напружування, як у туалеті), після чого можна розслабитися. Другий – каротидний масаж, що передбачає масажування сонної артерії з невеликим тиском кінчиками пальців.
Обидва ці способи знаходять своє застосування в медицині і можуть дещо видозмінюватися, залежно від техніки та мети проведення процедури. Важливо розуміти, що в дискомфортній і несподіваній ситуації перераховані вище способи можуть виявитися малоефективними, особливо на тлі інтоксикації стимуляторами. Однак їх застосування – перший крок до контролю над своїм станом, не менш важливий, ніж безпосередньо прийом лікарських засобів.
Для точнішого вимірювання ЧСС вдома найкраще використовувати тонометр/пульсометр або будь-який спеціалізований пристрій на кшталт фітнес-браслетів. Самостійне визначення, зрозуміло, також можливе, проте без належної підготовки і досвіду – не завжди достовірне і здійсненне. У наступній частині розповімо про те, які препарати можна використовувати в подібній ситуації і чи потрібно взагалі це робити.
Пытался как-то под экстази снизить пульс дыхательными техниками.. дело неблагодарное, несколько минут так делать не проблема, но час.. уже не просто. Но метод рабочий. Помогало.