Канабіс та зір

cannabis vision Отже, ставлення світового співтовариства до канабісу вже давно зрушило з мертвої точки: у низці розвинених країн пройдено ключові етапи, пов’язані з правовим регулюванням, а вчені та медики тим часом щосили відкривають для себе масштабний горизонт наукових відкриттів.

 

 

Крім нагальної теми – взаємозв’язку з психічними розладами – дослідників цікавлять й інші напрямки. Наприклад, те, як MJ впливає на зір. Спершу важливо зазначити, що питання можна розглядати з двох сторін: безпосередній вплив на зорові функції і суб’єктивне відчуття цього процесу. Зупинимося на першому.

На початку 90-х на просторах Ямайки одному фармакологу вдалося побачити щось дивне під час нічної риболовлі. Місцеві жителі, які керували човном, активно курили канабіс, незважаючи на те, що на них чекав нелегкий шлях через безліч рифів. Ба більше, рибалки не мали при цьому ні компаса, ні ліхтарів. Однак кожна поїздка закінчувалася щасливо, включно зі згаданою подорожжю.

У 1991 році цей фармаколог опублікував статтю в “Nature”, де пов’язав поліпшення якості нічного зору з курінням марихуани: особливо він наголошував на тому факті, що рибалки вичікували 30 хвилин для максимального ефекту, а потім вирушали в плавання. Щоправда, стаття виявилася лише описовою – жодних доказів або вимірювань.

Через три десятиліття в тому ж журналі виходить вже повноцінна публікація, що розставляє деякі крапки над “i”. Обсяг учасників невеликий – всього 31 доброволець, проте подібні роботи (зв’язок канабісу та зору) з використанням сучасних знань є поодинокими. Зазначимо критерії виключення: факт вживання інших ПАР взагалі (> 5 разів за все життя), залежність, скоригований зір, низка офтальмопатологій.

До чого дійшли? Коротко – канабіс негативно впливає на зір. Але от чи критично? Тест на гостроту (відома таблиця з буквами і не тільки) продемонстрував вкрай слабке відхилення статичної обробки (розпізнавання об’єктів). А ось більш “грізні” результати були отримані  у XX столітті, де у хронічних споживачів діагностували невиправний дефіцит гостроти зору.

Змінилася в гірший бік і контрастна чутливість   (яскравість/відтінки), і стереопсис  (те, що дає змогу бачити об’ємне зображення/оцінювати відстань), і акомодація (фокусування, точність об’єктів), і скотопічний  зір (бачення в поганому освітленому середовищі). Останній пункт, як неважко здогадатися, ставить під сумнів гіпотезу фармаколога, який побував на Ямайці.

Проте ступінь “погіршення” цих показників не настільки критичний (якщо порівнювати з еквівалентом “норми”), а обмеженість вибірки і методології не дає змоги репрезентувати висновки. Ба більше, нейроофтальмологічні компоненти (зв’язок мозку й очей), не кажучи вже про когнітивні прояви, закономірно не розглядалися.

І що це все означає? Поки що нічого масштабного. Куріння марихуани здатне викликати (саме на момент ефектів) короткострокові відхилення зорових функцій. Але збереження їх у довгостроковій перспективі, як і ризики відповідних захворювань, медикам тільки належить з’ясувати.

Що стосується візуальних спотворень і зміненого сприйняття навколишніх предметів під час дії канабісу – з цим познайомимося в наступній частині.

Психоделічні ефекти маріхуани

Суперечки про те, чи є марихуана психоделіком, точаться вже не одне десятиліття, зокрема й серед представників наукового світу. Нерідко користувачі повідомляють, що рослина все ж здатна в низці моментів зрівнятися з тими самими серотонінергічними речовинами (на кшталт LSD або псилоцибіну). Наприклад, якщо розглядати візуальні спотворення і змінене сприйняття навколишнього світу. Але як формуються ці ефекти?

Тут сам орган зору поступово відходить на другий план. Простіше кажучи, переважна частина візуальних ефектів (якщо виключити прямий вплив на кришталик, сітківку тощо) від канабісу – це прояви зміненої роботи мозку, вже вивченої куди краще. Не секрет також, що ендоканабіноїдна система (ECS) повсюдно представлена в організмі, включно з анатомічною областю, яка нас цікавить, включно з сітківкою і первинною зоровою корою.

Отже, почнемо з того, що відчуває переважна частина споживачів MJ – посилення візуальної модальності (яскравість і/або колірна гамма). На деякий час усе стає яскравішим, а сцени, візерунки і предмети здаються глибшими, окресленими або навіть деталізованими. “Винні” в цьому кілька механізмів: зміна процесу фототрансдукції (перетворення світлового сигналу), що підтверджується  роллю компонентів ECS у сітківці, і вплив канабісу на функції зорового тракту (знову повертаємося до мозку), що призводить до іншого сприйняття.

Не менш цікава особливість – стереоскопічний ефект і/або 3D-бачення. У розглянутій раніше статті  автори вказували, що під впливом MJ здатність розрізняти об’ємні предмети дещо погіршується. Це сприяє явищу  “інверсії бінокулярної глибини” (коли увігнуте зображення здається опуклим) і численним ілюзіям (спотворенням сприйняття), що аналогічно  трапляється у споживачів.

Іншими словами, основна частина “психоделічних” візуальних явищ ґрунтується  ) на банальному порушенні сприйняття й обробки зоровим трактом стимулів, які надходять. Неправильна інтерпретація нервовою системою (особливо в ділянці зорових часток і таламуса), імовірно, зумовлює ще й улюблені багатьма ефекти, схожі на анагліф (той самий фільтр із кліпів хіп-хоп виконавців).

Переважна частина інших проявів (“накурився, що аж у тріп потрапив”) зумовлена цілою плеядою компонентів: парейдолічними ілюзіями через порушення периферичного зору, внутрішнім відчуттям галюцинаторних образів і тими самими психотичними проявами, про які точиться чимало суперечок. Не менш значуща причина – сильна інтоксикація. Особливо в аспекті синтетики (“спайс”).

Підсумувавши, візуальні ефекти від канабісу зумовлені не стільки змінами на рівні очей, скільки багатокомпонентним впливом на сприйняття (не тільки зорове) і узгодженість роботи мозку. Але з чим ще частіше стикаються споживачі MJ, так це безпосередньо з “очними проблемами” на кшталт почервоніння і сухості. Чому так відбувається і що з цим робити – у третій частині розбору.

Чому під час вживання канабісу виникає почервоніння очей?

Що це таке? У широкому сенсі будь-яка гіперемія ока та/або навколишніх тканин – це симптом, який зазвичай входить до складу різних захворювань, не завжди обмежуючись лише офтальмологічними. А ось ті самі “налиті кров’ю” очі у споживачів марихуани можна пояснити відразу кількома механізмами.

Найочевидніший – судинний. Як відомо, ендоканабіноїдна система (ECS), зважаючи на найширшу  поширеність в організмі, бере участь у регуляції серцевої діяльності. Основним ефектом, виключаючи вплив на інші суміжні процеси, вважається гіпотензивний: зниження артеріального тиску (АТ), розширення судин. Саме ця властивість дала змогу вивчати компоненти марихуани в питанні лікування глаукоми – захворювання, де спостерігається підвищений внутрішньоочний тиск (ВОТ).

Вплив канабісу на однойменні рецептори під час потрапляння речовини в організм (не важливо, яким саме шляхом) зумовлює  трьохетапний процес: на кілька секунд АТ і частота серцевих скорочень (ЧСС) знижуються, потім показники знову “зростають”, що умовно призводить до звуження судин. Однак це тимчасово і процес змінюється  протилежним – мускулатура розслабляється, дрібні кровоносні судини очей розширюються і в міру цього стають більш помітними, створюючи той самий ефект.

Свій внесок у почервоніння вносить знижений показник спонтанного моргання – це відмічають  у споживачів і пов’язують  з порушеною дофамінергічною активністю. Людина рідше кліпає, зменшується кількість здійснюваних повіками рухів, може розвинутися дисфункція мейбомієвої залози (сальні залози на верхніх і нижніх повіках, що беруть участь в утворенні слізної плівки) – все це призводить до синдрому “сухого ока”.

Важливо відзначити і ще один компонент – так званий режим “накуритися і залипнути”. Патерни вживання у всіх різні, але супровід ефектів MJ постійним скролінгом соцмереж, переглядом серіалів або комп’ютерними  іграми багаторазово посилює навантаження на орган зору. Так само як і куріння наприкінці робочого дня – через втому/стрес загалом “почервоніння” практично не уникнути.

Зважаючи на безліч причин, що призводять до гіперемії під час вживання марихуани, загальноприйняті рекомендації виглядають так: не забувати про рідину (також допускається кофеїновмісне), використовувати очні краплі (в ідеалі – на основі “штучної сльози”, полімерною основою яких є натрієва сіль гіалуронової кислоти) і регулярно займатися зоровою гімнастикою.

Крім того, обстеження в офтальмолога (особливо за наявності відповідних захворювань!) вкрай бажане для хронічних споживачів. Зрозуміло, перелічені поради навряд чи можна назвати універсальними. Однак їх дотримання – якісний крок до позитивного досвіду від канабісу, де на першому місці завжди має стояти власне здоров’я.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *