Канабіс набуває визнання як знеболювальне. Існують припущення, що канабіс може допомогти у лікуванні розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. Хоча, згідно з дослідженням, опублікованим у січні 2024 року в The American Journal of Drug and Alcohol Abuse, опіоїдна залежність не входить до розладів, які піддаються лікуванню канабісом.
Дослідники зазначають, що дані про те, чи канабіс допомагає полегшити біль і абстиненцію, чи, навпаки, підвищує ймовірність повернення до опіоїдів, суперечливі.
Результати досліджень не підтверджують занепокоєння у зв’язку з тим, що канабіс збільшує споживання опіоїдів з немедичною метою у людей, які проходять лікування від розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. Водночас отримані дані не вказують на те, що вживання канабісу дозволяє зменшити зловживання опіоїдами.
В межах дослідження вчені вивчили досвід тисячі людей, які проходять лікування від розладу, пов’язаного із вживанням опіоїдів. Остаточний вердикт був такий: канабіс «не має істотного впливу на вживання людьми опіоїдів, які вони приймають без медичних показань».
Опіоїди: факти
Опіоїди є ефективними знеболюючими, але можуть викликати сильну залежність.
За оцінками американських Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC), ліки, що відпускають за рецептом, такі як оксикодон (оксиконтин), гідрокодон (вікодин), морфін і метадон, вважаються опіоїдами, що заслуговують на довіру. Те саме стосується героїну та синтетичного наркотику фентанілу – у США їх використовують в медицині.
Нині Сполучені Штати перебувають у розпалі так званої опіоїдної кризи. У центрі уваги правоохоронців, медичних працівників та влади стоїть фентаніл, який у 50-100 разів сильніший у порівнянні з морфіном або діацетилморфіном (героїном). Лікарі зазвичай призначають фентаніл людям із занедбаним раком. Його також виробляють незаконно та змішують з іншими наркотиками.
За даними CDCT Trusted Source, у 2021 році в США опіоїди спричинили 80 411 смертей від передозування, що складає 75% усіх смертей від передозування наркотиків.
Подробиці дослідження залежності від канабісу та опіоїдів
У дослідженнях брали участь його колеги, зокрема вчені з Університету Рібейран-Прету в Бразилії.
Ця команда мала на меті з’ясувати, наскільки відповідає дійсності популярне уявлення, згідно з яким можна за допомогою канабісу відучити людину від опіоїдів. Наразі медичний канабіс та рекреаційний канабіс легальний у більшості американських штатів. Дослідники наголошують, що в Америці щодня від передозування ПАР, включаючи опіоїди, помирають щонайменше 120 осіб, і що «опіоїдна криза» обходиться державі в астрономічну суму $1 трлн + на рік.
Хоча найпопулярніша причина видачі дозволу на вживання канабісу в медичних цілях – ті чи інші види болю – зростає кількість штатів, які поповнюють свої списки причин такими формулюваннями, як «альтернатива опіоїдам» або «лікування опіоїдної залежності».
Автори дослідження також заявили, що легалізація канабісу послабила розуміння того, що ця речовина може бути шкідливою. Вони додали, що невідомо, допомагає канабіс чи перешкоджає лікуванню розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. Існують суперечливі дані щодо того, чи канабіс допомагає полегшити біль і абстиненцію, чи збільшує ймовірність того, що хтось знову зловживатиме опіоїдами.
Габріель Коста, дослідник з Університету Рібейран-Прету, каже: «З’ясування того, як взаємодіють канабіс та опіоїди, має вирішальне значення. Якщо ми хочемо дати медичним працівникам можливість проводити науково обґрунтоване лікування залежності, запобігати смертності від передозування та рятувати життя, то нам життєво необхідно з’ясувати, як взаємодіють канабіс та опіоїди».
Результати дослідження
Команда провела систематичний огляд та метааналіз теперішніх досліджень, об’єднала результати десяти поздовжніх досліджень за участю 8367 осіб. Ці люди у процесі лікування розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів, приймали бупренорфін, метадон чи налтрексон.
За суб’єктами спостерігали в середньому протягом 10 місяців на предмет немедичного вживання опіоїдів, прийняття більшої кількості ліків, ніж запропоновано, та використання препаратів без рецепта.
Автори дослідження також порівняли вживання опіоїдів людьми, які використовують канабіс (зазвичай отриманий з нерегульованих джерел), і тими, хто не вживав канабіс.
У результаті дослідники повідомили, що результати не виявили зв’язку між вживанням канабісу та рівнем немедичного вживання опіоїдів.
«Загалом ми не виявили значного зв’язку між вживанням канабісу та немедичним вживанням опіоїдів серед пацієнтів, які отримують фармакотерапію при розладах, пов’язаних із вживанням опіоїдів», – сказав Коста.
«Наші результати не підтверджують занепокоєння у зв’язку з тим, що канабіс, ймовірно, збільшує немедичне вживання опіоїдів у людей, які проходять лікування від розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. Водночас вони не підтверджують ефективність канабісу як засобу зниження рівня немедичного вживання опіоїдів», — Де Акіно, фахівець із лікування розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин, а також супутніх медичних та психічних розладів, каже, що результати дослідження ставлять під сумнів «неефективну практику, коли пацієнтів примушують утримуватися від канабісу, роблячи це утримання умовою отримання життєво важливих ліків при розладах, пов’язаних із вживанням опіоїдів».
«Наші дані свідчать, що системи охорони здоров’я мають натомість застосовувати індивідуальні підходи до лікування, які враховують обставини кожного пацієнта. Такий підхід повинен містити оцінку розладу, пов’язаного з вживанням канабісу, в ситуації, коли проблемна модель вживання канабісу впливає на добробут та здатність людини нормально функціонувати, вирішення проблем, пов’язаних зі знеболюванням, та лікування супутніх психічних захворювань – депресії та тривоги», – зазначив фахівець
Реакція експертів на дослідження
Реакція профільної експертної спільноти на дослідження неоднозначна. Наприклад, експертка з канабісу докторка Шеррі Яфай, лікарка Центру невідкладної допомоги Saint John’s Physician Partners і ад’юнкт-професорка Інституту раку Сент-Джона в Каліфорнії, в інтерв’ю Medical News Today, сказала, що дослідження не містить контрольних фактів, які дозволяють зробити висновки, що заслуговують на довіру. Дослідники не враховували дозування, сорт марихуани, спосіб вживання та рівень вмісту активного інгредієнта (ТГК). «Лікарі в контексті цього дослідження покладалися на «помічників», людей з нульовою медичною освітою (найчастіше – лише із середньою освітою), які давали медичні рекомендації», – наголосила Яфай.
Вона також зазначила, що відмінності між споживачами можуть бути дуже значними: одна людина може викорис товувати крем на основі канабісу 30 разів на день, а інша – лише іноді.
«Щоб точно зафіксувати характер використання ліків – канабісу – як засобу допомоги у скасуванні інших ліків – опіатів, бензодіазепінів чи снодійних – лікарю необхідно відповідально спрямовувати, контролювати та лікувати пацієнтів», – наголосила Яфай. «Уявлення, згідно з яким пацієнти, які перебувають у стані залежності, можуть зробити це самостійно або за допомогою доброзичливців, абсолютно помилкове».
Яфай погодилася з висновком дослідників про те, що люди можуть бути неспроможними самостійно вживати канабіс настільки ефективно, щоб зупинити цикл опіоїдної залежності.
«Зрештою, ми не здатні зробити точних висновків на основі поточних даних. Люди, які їх збирали, від початку помилково відносили всіх споживачів канабісу «до одного кошика» і не оперували будь-якими медичними вказівками, дозуваннями та конкретними схемами прийому канабіноїдів», – підсумувала Яфай.
Медичне використання канабісу
Доктор Бенджамін Каплан — сімейний лікар з Бостона та популяризатор канабісу, автор виданої у 2023 році книги під назвою «Схвалене лікарями керівництво з канабісу» розповів Medical News Today, що прихильники медичного використання канабісу «десятиліттями борються із заборонним підходом, який наклав відбиток нерозуміння та упередженості – ймовірно, він збережеться протягом поколінь».
«Дев’ять із десяти пацієнтів, які регулярно вживають опіоїди, повідомили про значне зниження своєї залежності від цих препаратів, коли додали канабіс у схему лікування», – розповів Каплан.
«Це не випадковий збіг, а закономірність. Це стійка тенденція, що спостерігається у різних пацієнтів – як у тих, кому прописують опіоїди на короткий термін – після операції або під час гострих періодів болю – так і у тих, хто слідує довгостроковим схемам лікування опіоїдами для полегшення виснажливого хронічного болю».
За словами Каплана, люди, які приймають канабіс, переживають більш м’яке та кероване полегшення опіоїдної залежності. Завдяки канабісу у них виникає більш виразне почуття успішності процесу лікування.
Вчений пояснює: «Цей феномен можна частково пояснити дивовижною взаємодією між деякими канабіноїдами та так званими мю-опіатними рецепторами мозку – саме тими рецепторами, на які націлені опіоїди. Такі сполуки, як ТГК, КБН та Дельта-8 ТГК, пов’язуються з цими рецепторами, але, на відміну від опіоїдів, їхня взаємодія носить більш короткочасний характер і не настільки сильна», — сказав він.
За словами Каплана, «дуже важливо пам’ятати, що ця кореляція не є причинно-наслідковим зв’язком – це поширена помилка у науковому середовищі». «Спів півнів не викликає схід сонця, але наукове дослідження виявляє тісний зв’язок цих явищ», – пояснив учений.
Макс Катрич