Новий аналіз насильства між статевими партнерами показав, що легалізація марихуани для дорослих «призводить до значного зниження рівня насильства з боку статевих партнерів».
Результати дослідження також вказують на те, що легалізація рекреаційного канабісу «суттєво впливає на взаємозв’язок між зловживанням алкоголем та насильством з боку інтимних партнерів», можливо, через те, що люди замінюють марихуану алкоголем.
Авторка дослідження Саманта Джин Болдуін, студентка магістратури публічної політики в Джорджтауні, написала в дисертації, що отримані результати є «дивовижними», зазначивши, що зв’язок між легалізацією рекреаційної марихуани (ЛРМ) та домашнім насильством «вимагає ретельного розгляду».
«Оскільки вживання марихуани є відомим фактором ризику домашнього насильства, а легалізація рекреаційної марихуани, як правило, збільшує її вживання, можна очікувати, що легалізація марихуани збільшить рівень домашнього насильства», – пише Болдуін, додаючи: «Зменшення вживання алкоголю може ускладнити цей взаємозв’язок, якщо марихуана виступає як замінник алкоголю. Оскільки вживання алкоголю є більшим фактором ризику домашнього насильства, ніж вживання марихуани, будь-яке скорочення споживання алкоголю зменшить вплив ЛРМ на домашнього насильства».
Дослідження спирається на дані Національної системи звітності про інциденти (NIBRS) Федерального бюро розслідувань (ФБР), яка включає деталі злочинів, про які повідомляється в поліцію. Болдуін використовував дані за 2013-2019 роки, вирішивши не включати дані, отримані під час пандемії COVID-19.
Аналіз показав, що «легалізація рекреаційної марихуани призводить до зменшення кількості зареєстрованих випадків домашнього насильства на 56,6 на 100 000 осіб».
«Результати цього аналізу показують, що ЛРМ дійсно знижує рівень домашнього насильства, – йдеться в статті, – однак причина цього несподіваного результату потребує подальшого вивчення».
Наявна література свідчить про те, що вживання марихуани та наркотичних речовин загалом корелює з вищими показниками домашнього насильства, пише Болдуін. Таким чином, можна було б очікувати, що легалізація, яка, як було показано в деяких дослідженнях, збільшує вживання канабісу серед повнолітніх, призведе до зростання рівня НІП. Однак той факт, що канабіс може слугувати заміною алкоголю, який має набагато сильніший зв’язок з домашнім насильством, означає, що чистий ефект легалізації марихуани полягає у зменшенні насильства.
«Зростання споживання може бути заміною інших речовин, які мають сильніший вплив на рівень домашнього насильства, таких як алкоголь і заборонені наркотики, – йдеться в статті. «З іншого боку, вживання марихуани може бути меншим фактором ризику домашнього насильства, ніж вважалося раніше».
Заборона марихуани в минулому також могла відіграти певну роль у цих тенденціях, зазначає Болдуін: «Оскільки марихуана була заборонена для рекреаційного використання до останнього десятиліття, ті, хто її вживав, могли бути більш імпульсивними і в середньому більш схильними до ризикованої поведінки».
Зокрема, один з висновків дослідження полягає в тому, що в штатах, де марихуана не є легальною, рівень домашнього насильства знижувався в міру того, як зростала частка людей, які вживають алкоголь. «Це означає, що в штатах, де немає легальної рекреаційної марихуани, рівень домашнього насильства знижується в міру зростання рівня зловживання алкоголем», – пише Болдуін, – “збільшення на один відсотковий пункт кількості населення, яке відноситься до категорії зловживаючих алкоголем, призводить до зменшення кількості випадків домашнього насильства на 5,6 відсоткових пунктів”.
Автори дослідження визнають, що цей висновок «суперечить попереднім дослідженням, які виявили, що вживання алкоголю є основним фактором ризику домашнього насильства».
«У штатах з ЛРМ, – продовжується в дослідженні, – взаємозв’язок зворотний». У цих штатах кожний додатковий відсоток збільшення кількості людей, які зловживають алкоголем, призводить до восьми додаткових випадків домашнього насильства.
Подальші дослідження, як зазначає Болдуін у своїй дисертації, мають зосередитися на більш детальних тенденціях всередині штатів, а також на впливі доступності канабісу в роздрібній торгівлі на рівень насильства. Дослідження також повинні «оцінити, як різні типи політики щодо марихуани впливають на домашнє насильство», продовжує автор, відзначаючи спектр політичних підходів «від повністю нелегальних, декриміналізації [легалізації медичної марихуани] до ЛРМ».
«Взаємозв’язок між політикою щодо марихуани та домашнього насильства може бути більш нюансованим, ніж припускають ці результати», – йдеться в документі. «Необхідні подальші дослідження, щоб визначити, чи впливає на домашнє насильство місце, яке займає держава в цьому політичному діапазоні».
Деякі попередні дослідження також вказують на те, що рівень домашнього насильства знижується у відповідь на легалізацію марихуани. Наприклад, дослідження, проведене у 2019 році, показало, що в державах, які зменшили покарання за просте зберігання канабісу, помітно зменшилася кількість випадків, коли жертви домашнього насильства отримували серйозні травми.
Водночас дослідження 2021 року показало, що зниження рівня злочинності після легалізації марихуани в цілому було значно заниженим, оскільки дані ФБР є суперечливими і походять від добровільної участі місцевих агентств.
У 2020 році дослідники проаналізували, як легалізація марихуани для дорослих у Вашингтоні та Колорадо вплинула на рівень злочинності в сусідніх штатах, і в результаті дослідження було визначено, що прийняття законів про рекреаційний канабіс, можливо, насправді знизило рівень певних тяжких злочинів у сусідніх юрисдикціях.
Минулого року дослідження, фінансоване з федерального бюджету, показало, що легалізація марихуани практично не вплинула на рівень насильницьких і майнових злочинів. Однак зміна політики, схоже, пов’язана з довгостроковим зниженням кількості квартирних крадіжок в одному штаті.
У дослідженні 2018 року, проведеному аналітичним центром RAND, йдеться про те, що дані на рівні округів Каліфорнії свідчать про «відсутність зв’язку між законами округів, які легально дозволяють диспансеризацію, та зареєстрованими насильницькими злочинами», – пишуть дослідники. Мало того, існує «негативний і значний зв’язок між дозволами на диспансерне лікування та рівнем майнових злочинів», хоча, можливо, це результат «попередніх тенденцій».
Того ж року дослідники з Університету Вікторії у Веллінгтоні та Гарвардського університету виявили, що закони про медичну марихуану практично не впливають на рівень злочинності, за одним великим винятком: Майже 20-відсоткове зниження насильницьких і майнових злочинів у Каліфорнії після легалізації медичного канабісу.