«Війна з наркотиками повністю і остаточно провалилася”: Керівник управління ООН з прав людини

Верховний комісар Організації Об’єднаних Націй (ООН) з прав людини закликає міжнародну спільноту відійти від каральної, кримінальної політики щодо наркотиків, заявляючи, що глобальна війна з наркотиками «повністю і остаточно провалилася».

 

 

 

«Криміналізація і заборона не змогли зменшити вживання наркотиків і не змогли стримати злочинність, пов’язану з наркотиками», – заявив комісар Фолькер Тюрк у четвер на конференції у Варшаві, в якій взяли участь лідери та експерти з усієї Європи. «Ця політика просто не працює – і ми підводимо найбільш вразливі групи наших суспільств».

Тюрк закликав до переходу до більш науково обґрунтованого, орієнтованого на права людини підходу до наркополітики, який «ставить на перше місце людей, а не покарання».

«Ми повинні почати лікувати людину, а не карати за розлад, пов’язаний з вживанням наркотиків», – сказав він, згідно з прес-релізом ООН. «Історично склалося так, що люди, які вживають наркотики, маргіналізовані, криміналізовані, дискриміновані і покинуті напризволяще – дуже часто позбавлені гідності і прав».

Замість того, щоб піддавати остракізму або карати споживачів наркотиків, Тюрк вважає, що їхні погляди повинні бути включені в дискусії про те, як розробити політику, яка б мінімізувала шкоду. «Ми приречені на невдачу, якщо не забезпечимо їхню справжню участь у формуванні та впровадженні наркополітики», – сказав він.

«Докази очевидні. Так звана війна з наркотиками повністю і остаточно провалилася, – додав представник ООН. «А надання пріоритету людям, а не покаранню означає, що вдається врятувати більше життів».

Тюрк розмістив у соціальних мережах коротке відеозвернення, в якому висвітлив свої коментарі на конференції у Варшаві.

«Так звана війна з наркотиками зруйнувала незліченну кількість життів і завдала шкоди цілим громадам, – сказав Тюрк у відеозверненні. «Ми маємо рекордну кількість смертей, пов’язаних з наркотиками, більше людей, ніж будь-коли, з розладами, пов’язаними з вживанням наркотиків, і вищий рівень нелегального виробництва багатьох наркотиків. Криміналізація і заборона не змогли зменшити вживання наркотиків і не змогли стримати злочинність, пов’язану з наркотиками. Ці політики просто не працюють, і ми підводимо одні з найбільш вразливих груп нашого суспільства».

«Нам потрібен трансформаційний підхід, – продовжив він, – і Міжнародні керівні принципи з прав людини та наркополітики забезпечують основу для розробки підходів, заснованих на правах людини, які ставлять на перше місце здоров’я, гідність та інклюзію. Замість каральних заходів нам потрібна ґендерно-чутлива та науково обґрунтована наркополітика, що ґрунтується на засадах громадського здоров’я. Замість того, щоб шукати цапа-відбувайла, ми повинні забезпечити інклюзивний доступ до добровільної медичної допомоги та інших соціальних послуг».

Коментарі Тюрк з’явилися після заяви спеціальних доповідачів, експертів та робочих груп ООН на початку цього року, в якій стверджувалося, що нарковійна «призвела до низки серйозних порушень прав людини, задокументованих низкою експертів ООН з прав людини протягом багатьох років».

«Ми колективно закликаємо держави-члени і всі структури ООН поставити докази і спільноти в центр наркополітики, перейшовши від покарання до підтримки, і інвестувати в повний спектр науково обґрунтованих медичних втручань для людей, які вживають наркотики, від профілактики до зменшення шкоди, лікування і догляду, підкреслюючи необхідність добровільної основи і повної поваги до норм і стандартів в галузі прав людини», – йдеться в цій заяві.

У заяві експертів ООН також згадується низка інших звітів, позицій, резолюцій та дій агентств ООН на користь пріоритету профілактики та зменшення шкоди над покаранням.

Наприклад, вона вказала на так званий «знаковий звіт», опублікований спеціальним доповідачем ООН з прав людини, який закликав країни відмовитися від кримінальної війни з наркотиками і натомість прийняти політику зменшення шкоди, таку як декриміналізація, місця споживання під наглядом, перевірка наркотиків і широка доступність препаратів для усунення наслідків передозування, таких як налоксон, а також рухатися в напрямку «альтернативних регуляторних підходів» до речовин, які наразі знаходяться під контролем.

У звіті зазначається, що «надмірна криміналізація, стигматизація та дискримінація, пов’язані з вживанням наркотиків, є структурними бар’єрами, що призводять до погіршення стану здоров’я населення».

Адвокація реформування глобальної війни з наркотиками відбувається в той час, коли міжнародні організації та національні уряди в усьому світі розглядають можливість коригування своїх підходів до контролю та регулювання наркотиків.

Наприклад, наприкінці минулого року 19 країн Латинської Америки та Карибського басейну опублікували спільну заяву, в якій визнали необхідність переосмислити глобальну війну з наркотиками і замість цього зосередитися на «житті, мирі та розвитку» в регіоні.

Рік тому в окремій доповіді спеціальних доповідачів ООН зазначалося, що «війну з наркотиками можна розуміти значною мірою як війну з людьми».

«Її вплив найбільше відчувають на собі ті, хто живе в бідності», – йдеться в доповіді, – “і вона часто перетинається з дискримінацією, спрямованою на маргіналізовані групи, меншини та корінні народи”.

У 2019 році Координаційна рада керівників системи ООН (КСР), яка представляє 31 установу ООН, включно з Управлінням ООН з наркотиків та злочинності (УНЗ ООН), прийняла позицію, згідно з якою держави-члени повинні проводити науково обґрунтовану, орієнтовану на охорону здоров’я політику щодо наркотиків, а саме – декриміналізацію.

Незважаючи на зміну ставлення до деяких наркотиків у США на державному та місцевому рівнях, країна все ще залишається провідним світовим фінансистом міжнародної боротьби з наркотиками.

У новому звіті, опублікованому цього тижня двома організаціями, які критикують війну з наркотиками, йдеться про те, що з 2015 року 13 мільярдів доларів американських платників податків пішли на фінансування міжнародної антинаркотичної діяльності, часто за рахунок зусиль, спрямованих на подолання глобальної бідності, водночас сприяючи міжнародним порушенням прав людини та завдаючи шкоди навколишньому середовищу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *