Глобальна боротьба з фентанілом змусила картелі впроваджувати інноваційні методи виробництва та випробовувати свої ризиковані формули на людях, а також кроликах і курчатах.
Хлопці з картелю прийшли до табору бездомних зі шприцами, наповненими новітньою формулою фентанілу. За словами двох чоловіків, які живуть у таборі на північному заході Мексики, пропозиція була простою: до 30 доларів за те, що кожен бажаючий зробить собі ін’єкцію цієї суміші.
Один з чоловіків, Педро Лопес Камачо, розповів, що він згоджувался неодноразово – згодом картель навідувалися до нього щодня. Вони спостерігали за дією препарату, фотографували і знімали на відео його реакцію. Він вижив, але, за його словами, бачив багатьох інших, хто ні.
«Коли він дуже сильний, він вирубає або вбиває вас», – сказав Камачо про наркотики, які давали йому та іншим. «Люди тут померли».
Ось як далеко зайдуть мексиканські картелі, щоб домінувати у фентаніловому бізнесі.
Глобальні зусилля, спрямовані на боротьбу з синтетичним опіоїдом, ускладнили для цих злочинних угруповань пошук хімічних сполук, необхідних для виробництва наркотику. Першоджерело, Китай, обмежив експорт необхідних сировинних інгредієнтів, що змусило картелі вигадувати нові та надзвичайно ризиковані способи підтримувати виробництво фентанілу та його ефективність.
Експерименти, за словами членів картелів, передбачають поєднання наркотику з широким спектром добавок, зокрема, заспокійливими для тварин та іншими небезпечними анестетиками. Щоб перевірити свої результати, злочинці, які виготовляють фентаніл для картелів, яких часто називають “кухарями”, кажуть, що вони вводять свої експериментальні суміші людям, а також кроликам і куркам.
За словами шести “кухарів” і двох співробітників посольства США, які стежать за діяльністю картелю, якщо кролики виживають довше 90 секунд, наркотик вважається занадто слабким, щоб продавати його американцям. Також відомо що коли мексиканські правоохоронні органи проводили рейди в лабораторіях з виробництва фентанілу, вони іноді знаходили там трупи тварин, які використовувалися для випробувань.
«Вони експериментують у стилі доктора Смерті, – сказав Ренато Салес, колишній комісар національної безпеки Мексики. «Це для того, щоб побачити силу дії речовини. Мовляв, «від цього вони помруть, від цього – ні, так ми відкалібруємо».
Щоб зрозуміти, як злочинні угруповання адаптувалися до репресій, Нью Йорк Таймс спостерігала за виробництвом фентанілу в лабораторії та на конспіративній квартирі, а також провела кілька місяців та інтерв’ювала кількох людей, яки ьули безпосередньо залученими до виробництва наркотику. Серед них були дев’ять “кухарів”, три студенти-хіміки, два високопоставлені члени картелю і вербувальник, який працював на картель Сіналоа, який уряд США звинувачує в розпалюванні епідемії синтетичних опіоїдів.
Люди, пов’язані з картелем, говорили на умовах анонімності, побоюючись помсти.
Один “кухар” розповів, що нещодавно почав змішувати фентаніл з анестетиком, який часто використовують в оральній хірургії. Інший сказав, що найкращою добавкою, яку він знайшов, було заспокійливе для собак і котів.
Ще один “кухар” продемонстрував журналістам «Таймс», як виготовляють фентаніл на конспіративній квартирі картелю в штаті Сіналоа на північному заході Мексики. Він розповів, що якщо партія була занадто слабкою, він додавав ксилазин, транквілізатор для тварин, відомий на вулиці як «Тренк» – комбінація, яка, як попереджають американські чиновники, може бути смертельно небезпечною.
«Ви вводите це курці, і якщо вона помирає через хвилину-півтори, це означає, що все вийшло дуже добре, – сказав “кухар”. «Якщо вона не вмирає або вмирає занадто довго, ми додаємо ксилазин».
Розповіді “кухарів” збігаються з даними мексиканського уряду про зростання вживання фентанілу, змішаного з ксилазином та іншими речовинами, особливо в містах поблизу кордону з США.
«Нелегальний ринок отримує набагато більше користі від своїх речовин, розбавляючи їх різними речовинами, такими як ксилазин, – каже Алексіс Бохорхе Естрада, заступник директора мексиканської комісії з питань психічного здоров’я та наркоманії.
Американські дослідники наркотиків також помітили зростання популярності фентанілу, який один з них назвав «більш дивним і брудним». Протестувавши сотні зразків у Сполучених Штатах, вони виявили збільшення різноманітності хімічних сполук у фентанілі на вулицях.
«Це просто дикий захід експериментів», – сказав Калеб Банта-Грін, професор-дослідник Медичної школи Вашингтонського університету, який допомагав координувати тестування понад 580 зразків наркотиків, що продавалися як фентаніл у штаті Вашингтон цього року.
Він назвав це «абсолютним хаосом».
Експерименти
Синтетичні опіоїди, які потрапляють на американські вулиці, часто починаються в лабораторіях картелів, де точність не завжди є пріоритетом, кажуть “кухарі”. Вони змішують чани з хімікатами на примітивних кухонних майданчиках, наражаючи себе на отруєння токсичними речовинами, які викликають у деяких “кухарів” галюцинації, блювоту, непритомність і навіть смерть.
Картелі активно вербують студентів-хіміків для роботи “кухарями. Один студент, який працював у картелі, розповів, що для тестування своїх формул група приводила наркоманів, які жили на вулиці, і вводила їм синтетичний опіоїд. За словами студента, ніхто ніколи не помирав, але траплялися погані партії.
«У нас були випадки, коли люди билися в конвульсіях або починала йти піна з рота», – сказав студент.
За її словами, помилки “кухарів” суворо каралися: озброєні люди замикали порушників у кімнатах зі щурами та зміями і залишали їх там надовго без їжі та води.
“Кухарі” та високопоставлені члени картелю описували картель Сіналоа як децентралізовану організацію, що складається з такої кількості розрізнених осередків, що жоден лідер чи угруповання не мав повного контролю над виробництвом фентанілу.
Деякі “кухарі” говорили, що хотіли створити стандартизований продукт, який не вбивав би споживачів. Інші казали, що не бачать у смертельній небезпеці свого продукту проблеми, а лише маркетингову тактику.
У федеральному обвинувальному акті США проти синів сумнозвісного наркобарона Хоакіна Лоера Гусмана (відомого як Ель Чапо), які очолюють потужне угруповання картелю Сіналоа, прокурори заявили, що угруповання відправляло фентаніл до Сполучених Штатів навіть після того, як наркоман помер під час його тестування в Мексиці.
Замість того, щоб відлякувати людей, члени картелю, споживачі наркотиків та експерти кажуть, що багато американських споживачів поспішають купити особливо смертельну партію, бо знають, що вона дасть їм кайф.
«Один помирає, і народжується ще 10 наркоманів», – сказав один високопоставлений учасник картелю. «Ми про них не турбуємося».
Бос
Бос зрозумів, що щось не так, коли кури перестали нестися. Він розповів, що займається наркобізнесом з 12 років, коли почав працювати учнем на виробництві героїну. Зараз йому 22 роки, і він каже, що навчився виготовляти нелегальні наркотики, вивчаючи досвід старших, більш досвідчених чоловіків, з якими він працював. Зрештою, він розпочав власний бізнес разом із другом. За словами боса, його бізнес зростав так швидко, що незабаром він керував трьома лабораторіями з виробництва фентанілу. За його словами, цей наркотик приніс йому мільйони. Кожного разу, коли він їде до однієї зі своїх лабораторій, він приносить чотири або п’ять кроликів з місцевого зоомагазину. Якщо фентаніл, який виготовляють його люди, достатньо сильний, йому доводиться робити ін’єкцію і вбивати лише одного кролика, щоб бути впевненим, що він придатний для продажу.
Двоє працівників зоомагазину в Сіналоа, які говорили на умовах анонімності, побоюючись помсти з боку членів картелю, підтвердили, що для тестування на наркотики купують найдешевших кроликів. Інші піддослідні – кури з сусіднього ранчо. За словами двох співробітників посольства США, багато виробників фентанілу випробовують свій продукт на курках.
Донедавна господар казав, що кожного разу, коли він вводив курям фентаніл, вони або вмирали, або падали, або спотикалися, наче п’яні. Всі місцеві жителі знали, що не можна їсти курей або яйця з ранчо. Але останнім часом тварини не мали сильної реакції на препарат, хоча його технологічний процес не змінився.
Його співробітники працювали в тій самій скромній лабораторії в горах, починали о 5 ранку і спали там цілими днями. Вони працювали з тим самим обладнанням – лабораторними шейкерами, лотками, великими контейнерами та блендером для змішування кінцевого продукту. Бос сказав, що врешті-решт він дійшов висновку, що виною всьому «дуже розбавлені» поставки хімічних інгредієнтів з Китаю. В результаті вийшов неякісний продукт.
«Він занадто слабкий», – сказав він.
Щоб вирішити проблему, бос спочатку спробував поєднати фентаніл з кетаміном, анестетиком короткої дії, але, за його словами, користувачам не сподобався гіркий смак, який з’являвся при курінні суміші. За його словами, набагато краще спрацювало додавання новокаїну- місцевого анестетика, який часто використовується для знеболення невеликих ділянок під час стоматологічних процедур. Коли його запитали, чи відчуває він провину за виробництво наркотику, який спричиняє масову смерть, бос відповів, що все, що він робив, – це давав своїм клієнтам те, чого вони хотіли.
«Якби в Сполучених Штатах не було стільки людей, які шукають кайфу, ми б нічого не продавали, – сказав він. «Це їхня провина, а не наша. Ми просто користуємося ситуацією».
“Кухар”
Один “кухар”, з яким ми поспілкувалися, розповів, що почав торгувати фентанілом кілька років тому, щоб виплатити борги, які постійно зростали. Спочатку колишній власник магазину регулярно хворів від впливу парів. За його словами, озброєні члени картелю, які керували ним, не могли цього терпіти.
«На початку роботи тебе може знудити, і ти зробиш невелику перерву і подихаєш повітрям», – сказав “кухар”, але досить скоро “один з них буде кричати на тебе, щоб ти повернувся до роботи”.
Одного разу начальник вистрілив у нього тільки тому, що він не відповів на запитання досить швидко, сказав він, піднімаючи сорочку, щоб показати шрам на животі.
За його словами, він постійно експериментує зі способами зробити фентаніл сильнішим, вдосконалює свою формулу і випробовує її на своїх лаборантах, багато з яких стали залежними в процесі роботи. Якщо продукт виходить сильним, він передає його своїм керівникам, щоб ті спробували.
“Кухар” каже, що знає, що всі ці імпровізації призводять до непередбачуваного результату. За його словами, кожна партія, яку він виготовляє, відрізняється, а це означає, що клієнти, які купують однакові таблетки фентанілу, можуть отримувати абсолютно різні дози з тижня в тиждень. Він ніколи не розповідав про свою роботу родині, просто казав, що йде на роботу, а потім повертався через кілька тижнів з великою кількістю готівки. Також він вважає, що гроші і страх, який видно на його обличчі, стримують будь-які питання.
«Тут немає виходу на пенсію», – сказав “кухар”, додавши, що картель, швидше за все, вб’є його за спробу зупинитися. «Є лише робота і смерть».
Адптація та перклад: Акім Шапіро
по матеріалам: nytimes.com