Ті, хто в темі, знають, що програми Зниження шкоди вже багато років допомагають людям, які вживають наркотики. Тут і допомога в тому, як уникнути передозувань, як захиститися від ВІЛ та гепатиту, і як жити далі, якщо ці хвороби вже є. Важливе правило завжди було одне – анонімність і конфіденційність.
Але зараз МОЗ пропонує нові правила. Щоб отримати послугу, потрібно буде надати номер телефону.
На нього надійде дзвінок або смс для підтвердження, а потім цей номер запишуть у державну базу даних. І не тільки номер – туди додаватимуть інформацію про те, чи вживає людина наркотики, результати тестів на ВІЛ, дату народження та ще багато чого.
Державний Центр Громадського Здоров’я МОЗ який пропонує запровадити ці зміни каже, що прізвища та імена не потрібні, і мовляв, за номером телефону вас не зможуть ідентифікувати. Але як бути впевненим? Ці дані зберігатимуться в базі МОЗ, і доступ до них матимуть працівники різних рівнів: соціальні працівники, співробітники ЦГЗ і, можливо, інші держструктури.
Ось питання, які одразу виникають:
Хто ще може отримати доступ до цієї бази?
Що буде, якщо дані зіллються або потраплять не в ті руки?
Як це все поєднується з принципами анонімності, які були основою програми з самого початку?
Згідно з їхніми правилами, тільки 20% клієнтів можуть отримати послуги без телефону. Але що буде з рештою? А якщо клієнт боїться або не хоче надавати номер?
Ваша думка важлива!
Вважаєте, що збір номерів – це нормально?
Чи це загроза, яка відлякає людей і знизить довіру до програми?