Довготривале вживання канабісу впродовж дорослого життя не призводить до зниження когнітивних функцій, а може навіть захищати від нього, свідчать результати лонгітюдного дослідження, в якому взяли участь понад 5 000 данських чоловіків.
Згідно з новим дослідженням, чоловіки, які протягом життя вживають канабіс, зазнають «значно меншого зниження когнітивних функцій» порівняно з тими, хто його не вживає.
У дослідженні, опублікованому групою данських вчених у журналі Brain and Behaviour, оцінювався взаємозв’язок між вживанням канабісу та віковим зниженням когнітивних функцій у когорті з 5 162 чоловіків.
IQ учасників оцінювали в ранньому дорослому віці, в середньому у 22 роки, і знову в кінці середнього віку, в середньому у 62 роки.
Дослідники виявили, що учасники з історією вживання канабісу зазнали «значно меншого зниження когнітивних функцій» протягом життя, ніж ті, хто не вживав канабіс.
«У цьому дослідженні 5162 данських чоловіків було виявлено, що середнє зниження когнітивних функцій становило 6,2 бала IQ в середньому за 44 роки. Примітно, що споживачі канабісу демонстрували статистично значуще менше зниження когнітивних функцій порівняно з тими, хто не вживає … і асоціація залишалася значущою при контролі за потенційними факторами. … У повністю скоригованій моделі вживання канабісу було пов’язане з меншим зниженням когнітивних функцій на 1,3 бала IQ, ніж у референтній групі», – зазначають дослідники.
Ні вік початку вживання, ні частота вживання не були пов’язані з негативним впливом на когнітивні функції споживачів канабісу. Більша частина (51,1%) споживачів канабісу почали вживати його у віці до 18 років, 43,5% – у віці від 18 до 25 років, а 5,4% – після 25 років.
«[Результати] узгоджуються з більшістю існуючих досліджень, які не вказують на зв’язок між вживанням канабісу та більшим зниженням когнітивних функцій… Серед споживачів канабісу не було виявлено жодних значущих зв’язків із віковим зниженням когнітивних функцій залежно від віку початку вживання канабісу. Роки частого вживання канабісу загалом не були пов’язані з істотною різницею у зниженні когнітивних функцій порівняно з нечастим вживанням… Необхідні подальші дослідження, щоб з’ясувати, чи свідчать ці результати про відсутність негативного впливу канабісу на зниження когнітивних функцій, або про те, що вплив канабісу є тимчасовим і зникає через тривалий період».
Отримані дані узгоджуються з іншими дослідженнями, які показують, що канабіс може бути пов’язаний з поліпшенням когнітивних результатів у подальшому житті. Дослідження 2023 року, в якому взяли участь 297 учасників у віці від 50 до 84 років, усі з яких жили з ВІЛ, виявило поліпшення когнітивних функцій у літніх людей, які час від часу вживали канабіс, порівняно з тими, хто його не вживав. Дослідження 2024 року показало, що у літніх мишей, які тривалий час отримували низькі дози канабісу, покращилася робота мозку.
«Це дослідження сприяє розширенню знань з цього питання та узгоджується з більшістю існуючих досліджень, які не вказують на зв’язок між вживанням канабісу та більшим зниженням когнітивних функцій.
«Зокрема, у цьому дослідженні споживачі канабісу зазнали дещо меншого зниження когнітивних функцій порівняно з тими, хто не вживає, і цей зв’язок залишався значущим при контролі за потенційними факторами, які можуть впливати на когнітивну функцію. Серед споживачів канабісу не було виявлено значущого зв’язку зі зниженням когнітивних функцій ні з віком початку вживання канабісу, ні з частотою вживання канабісу», – зазначають автори данського дослідження.
«Необхідні подальші дослідження, щоб з’ясувати, чи свідчать ці результати про відсутність негативного впливу канабісу на зниження когнітивних функцій, або ж про те, що ефект канабісу є тимчасовим і зникає через тривалий проміжок часу».