Якщо ти виявив людину в критичному стані, що загрожує її життю, варто негайно викликати “Швидку допомогу”, які б ризики це не несло, порятунок життя – завжди на першому місці! За номером 103 ти одразу потрапиш на станцію “Швидкої” твого населеного пункту. 112 – єдиний номер екстрених служб.
Назви оператору місце знаходження людини з передозуванням і опиши її стан. Якщо ти впевнений, що це передозування опіоїдами, варто повідомити про це. За замовчуванням в арсеналі “Швидкої” завжди має бути “Налоксон”, але на практиці у бригад трапляється його відсутність.
Як попередити передозування
Найпоширеніша причина передозування буквальна – вживання занадто великої дози речовини. Але слід знати і пам’ятати про інші причини, і за можливості попереджати їх:
- Поріг толерантності до наркотику знижується, якщо ти мав перерву у вживанні. У такому разі твоє звичне дозування несе більші ризики для життя.
- Якість речовини. Вуличні наркотики – це завжди “кіт у мішку”. Якщо речовина виявиться занадто чистою, твоє звичне дозування також може виявитися фатально небезпечним.
- Препарати, прийняті незадовго до або під час вживання опіоїдів. Якщо ти приймав алкоголь або медикаменти, що пригнічують нервову систему (седативні), з опіоїдами вони взаємно посилять седативний ефект один одного, а значить, зросте ризик сильного пригнічення дихання і коми. Змішання кількох опіоїдних речовин (наприклад, героїн+метадон) тягне за собою ті самі ризики. Результат комбінації з наркотиками інших класів за визначенням небезпечний і непередбачуваний!
Первинні симптоми передозування:
- Порушення мовлення або його повна втрата
- Млявість, слабкість, запаморочення
- Виражене звуження зіниць навіть у темряві
- Виражена сповільненість рухів, підгинання колін, застигання в одній позі
- Блідість і сухість шкіри, посиніння губ, кінчиків пальців
- Холодний липкий піт
- Уповільнення пульсу і дихання
- Сильна нудота, блювота
- Піна з рота, судоми
Симптоми, що загрожують життю людини:
- Втрата свідомості
- Хрипке дихання
- Відсутність дихання
- Відсутність пульсу, серцебиття
Якщо ти сам отримав передозування
Встигни собі допомогти! Поки ти у свідомості – маєш усі шанси вижити:
- Роби все, щоб не заснути, залишайся при свідомості – це найважливіше! Розмовляй, читай вголос, ходи, поплескай себе по щоках, умивайся холодною водою. Стеж за диханням!
- За можливості поклич на допомогу будь-яку знайому людину або залишайся на зв’язку з нею. Відкрий двері у квартиру – якщо ти знепритомнієш, твій близький зможе потрапити в приміщення. (За можливості, добре мати довірену людину, якій можна заздалегідь віддати комплект ключів на такий випадок).
- Якщо поруч уже хтось є, попроси цю людину контролювати твоє перебування у свідомості – розмовляти з тобою, не давати заснути.
- Намагайся пити якомога більше води.
- Якщо ти відчуваєш сильну блювоту, за можливості, щоб уникнути пошкодження гортані, прийми протиблювотний засіб, наприклад, “Церукал” (препарат рецептурний).
- Якщо твій стан не поліпшується, не бійся викликати “Швидку”, на кону твоє життя! Пам’ятай про відчинені двері до квартири.
- Якщо стан покращився – не розслабляйся! Речовина все ще перебуває в організмі, ознаки передозування можуть повернутися.
- Не вживай наркотики якомога довше після передозування.
- Якщо у тебе є “Налоксон”, читай про його застосування нижче.
Якщо передозування в іншої людини
Надай їй допомогу!
- Якщо людина притомна, дотримуйся попередніх пунктів.
- Якщо людина втратила свідомість:
- Якнайшвидше звільни потерпілого від одягу, що заважає диханню, розстебни воріт, щоб йому було легше дихати. Голосно звернися до нього на ім’я, поплескай по щоках, вщипни за мочку вуха.
- Якщо людину не вдалося привести до тями, негайно викликай швидку – можна зробити це самому або попросити сусідів/перехожих. Після цього одразу приступай до надання долікарської допомоги.
Порядок надання долікарської допомоги
Не хвилюйся і зосередься. Пам’ятай, що головне завдання на зараз – врятувати життя. Пусти на це всю свою увагу, дій швидко і старанно.
- Поклади потерпілого на тверду поверхню.
- Забезпечити прохідність верхніх дихальних шляхів (носа, рота і горла).
Звільнення дихальних шляхів у разі западання язика або скупчення блювотних мас:
- Максимально закинь голову потерпілого. Для цього поклади одну руку під шию і обережно потягни вгору, одночасно іншою рукою притримуючи і натискаючи на лоб. Щоб утримати голову в такому положенні, підклади під шию потерпілого валик (наприклад, зі згорнутої куртки).
- Відкрий рот потерпілого і висунь нижню щелепу вперед. Для цього намацай кути нижньої щелепи – вони розташовані трохи нижче мочок вух. Захопи кути і висунь щелепу так, щоб верхні і нижні зуби перебували в одній площині. Якщо виявилося скупчення блювотних мас, їх необхідно видалити пальцем, повернувши голову потерпілого набік. Палець краще обмотати тканиною або бинтом. Тепер дихальні шляхи потерпілого звільнені, і він може дихати.
- Якщо дихання або робота серця не відновилися, а “Швидка” ще не приїхала, ти маєш приступити до штучного дихання і закритого масажу серця. Ці прийоми на якийсь час замінять нормальну роботу легенів і серця.
Штучне дихання і масаж серця потрібно робити паралельно, тому що ці органи в людини працюють одночасно.
Не можна одночасно тиснути на груди і робити вдих – це безглуздо.
Кожні 2-5 хвилин зупиняйся на кілька секунд, щоб перевірити, чи не з’явився пульс і самостійне дихання.
Штучне дихання і масаж серця необхідно робити аж до приїзду лікарів або до відновлення серцевої діяльності та дихання.
Як зробити штучне дихання:
- Зроби глибокий вдих.
- Руками обхопи рот потерпілого і своїми губами щільно обхопи його губи (якщо є можливість, роби це через носову хустку або шматок тканини).
- Закрий його ніс пальцями (інакше все повітря, що вдихається, буде виходити через ніс).
- Зроби вдих, вдуваючи повітря в легені потерпілого.
- Краєм ока дивись, щоб під час твого вдиху грудна клітка потерпілого піднімалася. Якщо вона не піднімається, значить, повітря в легені не надходить. Потрібно ще раз очистити дихальні шляхи та/або вдувати більше повітря.
- Пам’ятай: ти робиш потерпілому тільки “вдих”, “видих” має відбуватися без твоєї участі (не намагайся видавлювати повітря з його легень).
Частота штучних вдихів: 18 -20 на хвилину. Менше – безглуздо!
Як зробити закритий масаж серця
Не починай закритий масаж серця, якщо на зап’ястях і шиї потерпілого прощупується пульс.
- Перш ніж приступити до масажу серця, зроби потерпілому два штучних вдихи.
- Стань збоку від потерпілого.
- Поклади кисть однієї руки перпендикулярно грудині (якщо ти “правша”, то кисть лівої руки) у місце, вказане на малюнку вище. Не клади руку нижче, там знаходиться тендітна кістка, вона може зламатися. Постарайся не зміщувати руку вправо або вліво, можеш зламати ребра.
- Кисть другої руки (якщо ти “правша”, то кисть правої руки) поклади зверху на іншу руку під кутом, це посилить тиск.
- Починай масаж – ритмічні поштовхи тільки зап’ястям. Пальці не повинні натискати на ребра. Розігни руки в ліктях, це тобі дасть змогу не тільки збільшити силу рук, а й вагу тулуба.
- Після натискання не відривай кисті від грудної клітки, але повністю припини натискання, щоб грудина повернулася у вихідне положення.
Число рухів під час масажу: 80 – 100 на хвилину!
Якщо ти все зробив правильно:
- Потерпілий сам намагається зробити вдих.
- У потерпілого запрацювало серце, з’явився пульс на сонній або стегновій артеріях.
- Звузяться зіниці.
- Злегка покращиться колір обличчя, стане менш синюшним.
Після відновлення пульсу і дихання поверни потерпілого на бік і підклади йому що-небудь під голову, щоб він не захлинувся блювотними масами.
НАЛОКСОН
Як першу допомогу в разі передозування можна використовувати “Налоксон” – це безпечний і дуже ефективний антидот у разі опіоїдного передозування. Він є опіоїдним антагоністом і зв’язується з тими самими рецепторами, що й героїн, метадон та ін., але не чинить таких самих ефектів, а, навпаки, блокує їх. Зокрема, препарат усуває пригнічення дихальної функції, яке і веде до летального результату. Уже багато років “Налоксон” занесено до списку основних медичних препаратів ВООЗ. В Україні препарат можна купити без рецепта, але треба ще знайти його у наявності, бо він є не у кожній аптеці.
Як застосовувати препарат?
Стандартна доза, що застосовується при передозуванні – 1-2 мл. За необхідності цю дозу можна повторити.
Підготовка до ін’єкції “Налоксона”:
- Якнайшвидше викликати швидку допомогу.
- Звільнити дихальні шляхи потерпілого, надалі не допускати їхнього перекриття, за необхідності зробити штучне дихання.
- Відламуючи головку ампули, використовуй обгортку від шприца, щоб не порізатися.
- Введи в шприц до 1 мл “Налоксону” для ін’єкції.
- Введи ін’єкцію “Налоксона” у великий м’яз, в ідеалі – це плече, верхня частина руки або зовнішня частина стегна. Краще не вводити препарат у сідниці, оскільки там відносно великий жировий прошарок, і він буде повільніше розсмоктуватися.
- Не витрачай час, намагаючись зробити ін’єкцію у вену – це важко, і в цьому немає жодної потреби.
- Якщо можливо – звільни від одягу передбачуване місце ін’єкції, хоча голка легко проходить і через нещільну тканину. Перед уколом протри це місце спиртовою серветкою.
Після введення ін’єкції “Налоксона”
- Препарат починає діяти в проміжку від 1 до 5 хвилин після введення. Слід продовжувати спостереження за постраждалим і проводити штучне дихання далі, якщо людина не дихає сама або, якщо дихання рідкісне та поверхневе.
- Якщо минуло близько 3 хвилин після ін’єкції “Налоксону”, але людина не почала приходити до тями, слід ввести ще одну дозу препарату.
- Якщо реакції немає і на другу дозу, проблема може виявитися в чомусь іншому, а не в опіоїдному передозуванні, і тоді слід негайно викликати “Швидку”, якщо це ще не зроблено. Коли препарат почне діяти, ти це побачиш – людина зазвичай несподівано прокидається, розплющує очі та глибоко вдихає, водночас вона може бути абсолютно дезорієнтованою.
У потерпілого може початися абстинентний синдром. Важливо пояснити людині, що сталося, і що не слід одразу “доганятися”. Поки діє “Налоксон”, ще одна доза наркотику не усуне “ломку”, але дуже підвищить імовірність повторного передозування, коли препарат припинить діяти. Поясни потерпілому, що в міру виведення “Налоксону” з організму, десь через 30 хвилин, він почуватиметься краще.
Існує ймовірність повернення стану передозування, оскільки “налоксон” виводиться з організму швидше, ніж героїн та інші опіоїди, тому слід слідкувати за людиною протягом двох годин після передозування.