Тренк ака ксилазин

Тренк – це жаргонна назва популярного в США, Пуерто-Ріко та Канаді «вуличного» наркотику, який є сумішшю ксилазину з іншими речовинами – найчастіше, фентанілом, хоча іноді ним розбавляють героїн, кокаїн, метамфетамін та інші субстанції.

 

 

Що таке ксилазин?

Ксилазин – це препарат, який використовують у ветеринарії у якості анестетика при лікуванні коней, великої рогатої худоби та інших ссавців. Ксилазин аналогічний таким препаратам, як фенотіазин, трициклічні антидепресанти та клонідин. (В українських реаліях немає прямого аналога тренку, оскільки у нас ці препарати не використовують для посилення дії опіатів, як і сам ксилазин, який коштує дорого і придбати його можна винятково в інтернеті). Його продають у всьому світі під багатьма торговими марками, найпопулярніша – Bayer Rompun.

Ксилазин синтезували в 1962 році фахівці німецької компанії Farbenfabriken Bayer у Леверкузені як засіб, що знижує тиск. Результати клінічних досліджень на людях показали, що ксилазин пригнічує центральну нервову систему та діє як анестетик та м’язовий релаксант, а також викликає значне зниження артеріального тиску та частоти серцевих скорочень у здорових добровольців.
Через небезпечні побічні ефекти – патологічне зниження артеріального тиску, уповільнення частоти серцевих скорочень та інших – американське Управління з контролю за продуктами та ліками (FDA) не схвалило ксилазин для застосування на людях. Однак FDA дозволило використовувати його у ветеринарії.

Як діє ксилазин?

Седативний та знеболюючий ефекти ксилазину пов’язані з пригніченням центральної нервової системи – речовина гальмує передавання нервових імпульсів до ЦНС.
Ксилазин широко використовують у ветеринарії як заспокійливий, міорелаксантний та знеболювальний засіб. Його зазвичай призначають при лікуванні правця і як анестетик, і часто застосовують у поєднанні з кетаміном у лікуванні щурів, мишей, хом’яків і морських свинок, а також як блювотний засіб, особливо для котів. Тваринам ксилазин вводять внутрішньом’язово або внутрішньовенно. Побічні ефекти: тимчасова гіпертензія, гіпотонія та пригнічення дихання.

У людському організмі ксилазин швидко всмоктується, метаболізується та виводиться. Препарат людина може вдихати, вводити внутрішньовенно, внутрішньом’язово, підшкірно або перорально, окремо або у поєднанні з іншими анестетиками – кетаміном, барбітуратами, хлоралгідратом та галотаном для посилення анестезуючого ефекту.
Ефект ксилазину зазвичай стає помітним через 15-30 хвилин після вживання. Седативна дія триває 1-2 години (максимум 4 години). Хоча при рекреаційному використанні ксилазин майже завжди поєднують з опіоїдами, він сам собою викликає характерний синдром відміни, який може ускладнити лікування наркозалежних споживачів.

Навіщо ксилазин змішують із фентанілом?

Фентаніл має надто потужну дію, його вкрай складно правильно дозувати пересічному споживачеві. Тому цей препарат змішують з більш інертними речовинами, такими як манітол. Умовний пакетик вуличного фентанілу може містити лише 5-10% чистого фентанілу. Ксилазин використовують як розріджувач, оскільки він дешевий, його легко придбати, і він дещо збільшує інтенсивність ефекту, при цьому значно збільшуючи тривалість дії. Таку суміш споживачі сприймають ліпше порівняно з фентанілом, змішаним з неактивною речовиною.

Коли почалася епідемія тренка-ксилазину?

Перші випадки вживання ксилазину у поєднанні з опіоїдами були зафіксовані на початку 2000-х років у Пуерто-Ріко та в тих штатах США, де мешкають великі громади пуерторіканців. На початку століття у Пуерто-Ріко тренк вживала переважно сільська молодь шляхом внутрішньовенної ін’єкції. З 2002 по 2008 від передозування тренком загинуло багато ув’язнених виправної установи Герреро в пуерториканському місті Агуаділля. Вулична назва ксилазину в Пуерто-Ріко – anestesia de caballo, «кінський анестетик». У США тренк відомий як «снодійне», «наркотик зомбі», «із». За даними Міністерства охорони здоров’я Канади, ксилазин у цій країні вперше виявили в партії наркотиків, вилучених поліцією у 2001 році, проте у значних кількостях він почав з’являтися лише з 2019 року. У 2022 році було зафіксовано першу смерть внаслідок вживання тренку за межами Північної Америки – у Великій Британії.

Американська профілактична листівка про тренк, США

Побічні ефекти тренка

Передозування ксилазину часто призводить до смерті. Найбільш поширені побічні ефекти у людей: брадикардія (уповільнення частоти серцевих скорочень) пригнічення дихання, гіпотонія (зниження артеріального тиску) та транзиторна гіпертензія (періодичне підвищення артеріального тиску).

Вживання ксилазину може спричинити розвиток цукрового діабету та гіперглікемії (підвищеного вмісту глюкози в крові). Інші можливі побічні ефекти: арефлексія (відсутність одного або двох рефлексів), астенія (слабкість), атаксія (розлад координації рухів), нечіткість зору, дезорієнтація, запаморочення, млявість, дизартрія (невиразна мова), непритомність, гіпорефлексія (зниження чутливості до подразників), сонливість, апное (зупинка дихальних рухів), шлуночкова екстрасистолія (передчасне скорочення серця), міоз (звуження зіниць), сухість у роті, рідко – нетримання сечі. Після передозування у людини симптоми можуть тривати від 8 до 72 годин, залежно від комбінування ксилазину з тими чи іншими препаратами.

Чому ксилазин викликає виразки на тілі?

Тренк-ксилазин називають «зомбі-наркотиком», оскільки його хронічні споживачі мають шкіру зомбі з фільмів жахів.
Ксилазин вступає у прямий контакт із кровоносними судинами і тканинами, викликаючи швидке і сильне звуження судин, через що припиняється надходження в тканини кисню і настає некроз (ушкодження клітин, що призводить до їхньої передчасної загибелі в живій тканині).

Крокодил по американські

Ксилазин може викликати як зниження, так і підвищення артеріального тиску. При введенні малих доз ксилазин діє як судинорозширювальний засіб, тобто розслаблює та розширює кровоносні судини, що призводить до зниження артеріального тиску. Цей судинний ефект опосередкований активацією альфа-2-адренергічних рецепторів у кровоносних судинах. Однак у більш високих дозах ксилазин викликає вазоконстрикцію, тобто звуження кровоносних судин. Цей судинозвужувальний ефект виникає тому, що ксилазин може активувати інші рецептори, такі як адренергічні рецептори альфа-1, які сприяють звуженню судин і підвищенню артеріального тиску.

Дефіцит оксигенації (насичення гемоглобіну крові киснем) призводить до серйозного враження шкіри, що іноді прогресує до некрозу з утворенням струпа. Виразки можуть виділяти гній та мати характерний сморід. Рани нагадують хімічні опіки. Вони можуть з’являтися не в місцях ін’єкцій, а, найчастіше, на гомілках та передпліччях. У важких випадках доводиться проводити ампутацію уражених кінцівок.

Як можна допомогти при передозуванні тренком?

Толерантність людей до ксилазину широко варіюється: загибель від передозування настає при вживанні речовини у кількості від 40 до 2400 мг.
Оскільки ксилазин – це седативний засіб, а не опіоїд, він не реагує на налоксон. Проте експерти радять призначати налоксон при підозрі передозування тренком, оскільки налоксон є антидотом фентанілу, з яким найчастіше змішують ксилазин.

Специфічного лікування людей при передозуванні ксилазином немає. Як метод лікування пропонувався гемодіаліз (метод позаниркового очищення крові при гострій та хронічній нирковій недостатності), але він, як правило, не допомагає.

Лікування після передозування ксилазином в передбачає передовсім підтримку функції дихання та артеріального тиску. У випадках інтоксикації лікарі рекомендують внутрішньовенне введення рідини, атропін та спостереження у стаціонарі. У важких випадках може знадобитися інтубація трахеї, штучна вентиляція легень, промивання шлунка, активоване вугілля, катетеризація сечового міхура, електрокардіографія та моніторинг гіперглікемії.

Кількість та частка летальних випадків від передозування ксилазином, Філадельфія, штат Пенсильванія, 2016-2021 рр.

Боротьба з епідемією тренку

Нині смертність від вживання тренку в США стрімко зростає: за останніми даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, у період з січня 2019 по червень 2022 кількість передозувань від фентанілу в суміші з ксилазином зросла на 276%. Управління боротьби з наркотиками (DEA) вилучало тренк у всіх 50 штатах США. У 2022 році приблизно 23% всього фентанілу в порошку та 7% таблеток фентанілу, конфіскованих DEA, містили ксилазин.

 

Експерти вважають, що дані про смерті від передозування тренком у США, швидше за все, занижені, оскільки не у всіх юрисдикціях регулярно проводять тести на ксилазин при посмертній токсикології. Крім того, процедури тестування можуть різнитися навіть у межах одного й того ж штату.
У квітні 2023 року Управління національної політики контролю над наркотиками (ONDCP) офіційно оголосило тренк «найсмертельнішою наркотичною загрозою в історії Сполучених Штатів».
Донедавна ксилазин перебував у США в юридичній сірій зоні. Схвалений 50 років назад як ветеринарний анальгетик, він не перебував у перелікові контрольованих речовин для тварин або людей і не підлягав суворому моніторингу. Завдяки цьому ксилазин ніколи не потрапляв у поле зору федеральних правоохоронних органів щодо витоку чи зловживання.

Зомбі-апокаліпсис наших днів

Епіцентром поширення ксилазину у Сполучених Штатах вважають Філадельфію, штат Пенсільванія. За даними місцевого департаменту охорони здоров’я, 2021 року ксилазин виявили у 90% зразків усіх протестованих вилучених наркотичних речовин. Ксилазін фігурував у 44% випадків смерті від передозування фентанілом та у 34% смертей від передозування всіма наркотиками. У 2021 році в Пенсільванії від передозування тренком померло 575 осіб (у 2017 році було 90 смертей).
У районі Філадельфії під назвою Кенсінгтон, де значну частину населення становлять пуерторіканці, вживання ксилазину вперше зафіксували у 2006 році. Приблизно в 2018 році тренк почав розповсюджуватися по всьому Північному Сході.

Згідно з однією версією, під час пандемії, коли традиційні логістичні канали виявилися заблокованими, флакони з ксилазином американського виробництва, придбані в Інтернеті за ветеринарним рецептом або вкрадені з ветеринарних клінік, набули популярності як дешевий і доступний домішок до опіоїдів. Клієнти драгдилерів у Кенсінгтоні оцінили переваги нової суміші: пакетик героїну коштував 10 доларів, ксилазину – 5 доларів. Зараз Кенсінгтон сумно відомий як осередок наркоторгівлі, яку часто називають найбільшою на всьому Східному узбережжі США, а також як район проституції.

Ключовим фактором стрімкого поширення ксилазину в Кенсінгтоні стала діяльність банди K&A Gang, відомої також як «Ірландська мафія Північно-Східної Філадельфії». Це велике ірландсько-американське злочинне угруповання, яке виникло в Кенсінгтоні після Другої світової війни і до кінця минулого століття практично одноосібно контролювало злочинний світ Філадельфії.
У перші роки свого існування банда спеціалізувалася на крадіжках зі зломом, а згодом зайнялася підпільними азартними іграми, рекетом, і зрештою перейшла до наркоторгівлі. В результаті, до 1983 Філадельфія заробила репутацію «світової столиці метамфетаміну».

Банда має тісні зв’язки з Коза Нострою, різними етнічними мафіями (афроамериканською, латиноамериканською, єврейською, грецькою), а також з Ірландською республіканською армією та іншими воєнізованими групами ірландських республіканців, які в багатьох країнах визнані терористичними організаціями.
До кінця минулого століття всі ці злочинні угруповання наповнили Кенсінгтон фентанілом, героїном і креком, і тепер серед його тимчасових чи постійних мешканців багато людей, які страждають на наркозалежність та/або безпритульних.

Після того, як поліція силоміць витіснила чималий табір цих людей із занедбаної залізничної колії на Ліхай-авеню, під шляхами утворилося кілька дрібних таборів. Півтора роки потому поліція ліквідувала і ці табори, і тоді їхні мешканці розселилися на Кенсінгтон-авеню, а також у прилеглих парках та на вулицях.
Наркозалежні, що животіють на вулицях Кенсінгтона, відкрито нюхають, курять та вживають речовини шляхом ін’єкцій. У багатьох з них некротичні рани сягають кісток. Багатьом потрібна ампутація кінцівок. Тротуари району усіяні шприцами, все просякнуто сморідом сечі. Часто трапляються перестрілки.

Міська та федеральна влада вже багато років безуспішно намагається вирішити проблему епідемії тренку та інших наркотиків у Кенсінгтоні. Найближчим часом місцевий Департамент охорони здоров’я отримає з федерального бюджету додаткові кошти на боротьбу з цим злом. Зусилля охорони здоров’я та громадських організацій зосереджені на розвиткові програм лікування ран, викликаних ксилазином, а також на проведенні тренінгів з надання допомоги при передозуванні цим препаратом. Незабаром у Філадельфії почнуть роздавати тест-смужки на ксилазин, що дають змогу ідентифікувати склад вуличних наркотиків.

Проте 21 вересня цього року Міська рада Філадельфії проголосувала за заборону установ, у яких можна приймати принесені з собою героїн або фентаніл під наглядом працівників, навчених запобігати передозуванням, обмінювати використані голки на стерильні, проходити тести на ВІЛ або гепатит С, та отримувати допомогу при ін’єкційних ранах. Йдеться про установи, якими керує некомерційна організація OnPoint NYC – єдина така у США.

Заборона завдасть серйозного удару прихильникам програми, покликаної зменшити наслідки наркокризи. Зусилля щодо відкриття центрів OnPoint ускладнюються федеральним законом, який забороняє створення центрів «з метою виробництва, розповсюдження чи використання контрольованих речовин».

Противники програми стверджують, що вона лише потурає споживачам наркотиків, а не сприяє їхньому лікуванню. За їхніми словами, завдяки аналогічним програмам наркозалежні безхатьки отримують їжу та одяг, і їм стає комфортніше вести згубний спосіб життя. Доступність «центрів контрольованих ін’єкцій» тільки закріплює подібний статус-кво, зауважують противники OnPoint.
Остаточне рішення має ухвалити мер Джим Кенні. Поки що він не повідомив, чи схвалить заборону, але наголосив, що продовжує підтримувати центри з профілактики передозувань. Однак Міська рада має голоси, щоб скасувати вето мера Кенні, якщо той вирішить його накласти. У ході засідання Міської ради розгорілися бурхливі дискусії між прихильниками центрів OnPoint та місцевими мешканцями, які обурювалися, що їхні «діти щодня ходять по голках та байдужим тілам», і вимагали покласти цьому край.

Акім Шапіро

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *